AKTUALITETE

Me këtë datë do të ketë protestë për të kundërshtuar largimin e Albin Kurtit nga qeveria

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është i bindur se ka të drejtë që po kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme. Për këtë edhe do ta dërgojë në gjykatën Kushtetuese nëse ka të drejtë për kërkesën e tij për zgjedhje, shkruan gazeta inFokus. Por, nuk do të mbetet me kaq pasi nuk do të largohet nga ekzekutivit, […]

AKTUALITETE

Thirrja nga Amerika për Thaçin: Kujdes, ja pse tani nuk mund ta mandatosh kandidatin e ri për kryeministër as nga VV-ja

Analisti i çështjeve politike Bleron Baraliu, ka analizuar se pse presidenti i Kosovës nuk mund të mandatojë një kandidat të ri për Kryeministër, madje as nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, pa e shk elur Kushtetutën. Ai teksa i ka reaguar avokatit Besnik Berisha, Baraliu ka thënë se presidenti duhet të shpërndajë Kuvendin sot ose të […]

AKTUALITETE

Ke 30 sekonda kohë të gjesh të gjitha numrat 5 në foto. Vetëm 1 në 7 njerëz i gjejnë të gjitha. Po ju sa i gjetët?

Kohëve të fundit, njerëzit kanë filluar të ushtrojnë trurin e tyre online me lojëra të ndërlikuara, iluzione optike Ato janë bë lojëra trendi ku shoqëria mese veti i dërgon apo sfidon njëri tjetrin. Është e natyrshme që duam të zbulojmë aftësitë dhe kufizimet tona. por të jemi të sinqertë, ato janë mjaftë argëtuese dhe emocionuese […]

AKTUALITETE

Donika Gërvalla, LDK-së: Ma.shtrim, nuk i hamë mar.rëzirat! Vetëm ky person mund të jetë kandidat për kryeministër

Lidhja Demokratike e Kosovës, së bashku me Nismës Socialdemokrate dhe AKR-në, pritet të formojnë qeverinë e re të Kosovës brenda një jave. LDK-ja sot ka vendosur të emërojë si kandidat për kryeministër Avdullah Hoti, duke anashkaluar Vjosa Osmanin, që ishte kandidate për kryeministre në zgjedhjet e tetorit të kaluar. Me këtë vendim të LDK-së nuk […]

AKTUALITETE

Koronavi.rusi/ Po bën më mirë sesa vendet në iz.olim, suedezët vijojnë “të çm.endin” botën

Plani i Suedisë për koronavi rusin po “ç mend” specialistë dhe liderë të mëdhenj. ‘Përse Suedia është më mirë se ne në kr izën e koronavi rusit – edhe pse nuk kanë mbyllur vendin?’ Kështu pyet gazeta më e madhe britanike, Daily Mail, duke hedhur dy shime mbi politikat e ndjekura deri më tani nga […]

AKTUALITETE

Nuk ndalet Kurti, vjen shk.arkimi i papritur i ..

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka shk arkuar të gjithë anëtarët e Bordit të Ndërmarrjen Publike “Korportata Energ jetike e Kosovës”, shkruan Gazeta Blic. Në vendimin e qeverisë në detyrë ceken edhe arsyet e shk arkimit, teksa në vendim, është emëruar edhe bordi i ri.Në vendimin e siguruar nga Gazeta Blic, emrat e anëtarëve të […]

AKTUALITETE

LAJMI I FUNDIT/ O.perohet Presidenti Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci iu është nënshtruar një intervenimi ki rurgjik, ka bërë të ditur presidenca. Sipas këtij njoftimi, operacioni i presidentit ka kaluar me sukses, raporton Express. Presidenca ka bërë të ditur se Thaci iu është nënshtruar operacionit sot pasdite e se momentalisht është nën kujdes të personelit mjekësor. “Presidenti i Republikës së […]

AKTUALITETE

Kreu i shoqatës shqiptare në SHBA: Grenell lobon për serbët, kemi gati emrin e ri

Marko Kepi, president i shoqatës “Rrënjët shqiptare në Amerikë” ka deklaruar në një intervistë për Abc News se do të kërkojnë shka rkimin e ambasadorit amerikan në Kosovë Richard Grenell, duke pretenduar se ky i fundit është aleat me Serbinë dhe lobon për interesat e saj. “Ne kemi bërë kërkesë që ta pushojë nga puna […]

AKTUALITETE

Ekskluzive: Kurti shkarkon edhe një bord të rëndësishëm

Qeveria në detyrë e Albin Kurtit ka marrë një propozim-vendim të ri. Republika Online ka siguruar dokumentin ku shihet se do të shkarkohet Bordi i Drejtorëve të Ndërmarrjes Publike Hidro-ekonomike “Ibër-Lepenci” Sh.A dhe është emëruar bordi i ri i përkohshëm Më poshtë ju sjellim dokumentin i cili pritet të hyj në fuqi pas nënshkrimit të […]

AKTUALITETE

Prej 10 ditësh i s.ëmurë nga COVI D-19, përmirësohet gjendja aktorit shqiptar: Mikrobi kinez të futet në trup si njësi speciale

Julian Gjaci prej disa vitesh jeton në Amerikë me familjen e tij ndërsa së fundmi po përballet me sfidën mbase më të vështirë të jetës, atë të mposhtjes së koronavi.rusit. I riu mirditor i talentuar prej disa ditësh ka rezultuar i inf.ektuar me koronavi.rus. Që prej se është trensferuar në SHBA, ai është angazhuar në […]