AKTUALITETE

Njihuni me profilin e gruas së kryeministrit të ri të Kosovës

Albin Kurti i cili sot pritet të emërohet kryeministër i Kosovës, jetën e tij personale e ka mbajtur gjithmonë larg mediave, pa dhënë detaje rreth mënyrës së jetesës e familjarëve. Kurti është i martuar me norvegjezen Rita Knudsen Augestad me të cilën kanë një vajzë 5 vjeçare, Lea. Albin Kurti dhe Rita e kishin kurorëzuar […]

AKTUALITETE

LAJMI FUNDIT / 29 me 29: Duda Balje kalon në LDK

Deputetja nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje, i është bashkuar grupit parlamentar të LDK-së. Me të në grup, LDK tashmë ka 29 deputetë. Ajo u ka thënë mediave se, pas shumë bisedimeve, ka vendosur që t’i bashkohet grupit parlamentar të LDK-së. Balje së fundmi ka formuar edhe subjektin politik, Unioni Socialdemokrat, kryetare e së […]

AKTUALITETE

Me zor në ushtri: Shërbimi i obligueshëm ushtarak i Kurtit mund të shkojë deri te 45 vjeçarët

Albin Kurti pritet të votohet sot si kryeministër i ardhshëm i Republikës së Kosovës gjatë seancës së sotme të Kuvendit. Ai tregoi se në programin e tij parashihej që të kishte shërbim ushtarak të detyrueshëm. Sipas kësaj pike, të rinjtë dhe të rejat e Republikës së Kosovës do të detyroheshin që të kryenin shërbimin ushtarak […]

AKTUALITETE

Publikohen notat e Albin Kurtit – i kishte kompleksuar edhe profesorët me diturinë e tij!

Në këtë storie të RTV Dukagjinit, profesorët e Albin Kurtit rrëfejnë se çfarë studenti ishte Albin Kurti. Po ashtu ekipi ynë ka siguruar edhe provimet e punuara nga Albin Kurti, si dhe rezultatet e provimit pranues në Fakultetin Teknik. Profesorët e përshkruajnë si një student ndryshe nga të tjerët. Ishte viti 1993 kur Albin Kurti […]

AKTUALITETE

Kuçi – Kurtit: Do të keni telashe, përballë ke një opozitë që në ADN ka UÇK-në

Ndër më të zëshmit në këtë seancë janë deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK). Hajredin Kuçi deputet nga radhët e PDK-së, tha që Kurtit do t’ia mësojnë sesi duhet të sillet opozita. “Orvatja ime më shumë do të jetë me z. Kurti për t`i dhënë leksione sesi duhet të sillet në opozitë edhe mirë […]

AKTUALITETE

Çon vajzën në fshat për të parë si jetojnë njerëzit e varfër, ajo që ndodhi më pas do t’u lërë me gojë hapur

Një media amerikane ka publikuar historinë e një nëne dhe vajzës së saj 6-vjeçare. Kjo nënë e çoi vajzën e saj për të kaluar një fundjavë në fshat, në mënyrë që e bija të shikonte se ka dhe njerëz që jetojnë me pak të ardhura. Ajo kishte frikë se vajza e saj duke qenë se […]

AKTUALITETE

Mësuesi nuk ka marrë rrogën prej dy muajsh. Një ditë ai sheh një pako në tavolinën e tij dhe kur e hap atë, ai shpërthen në lot

Ka shumë njerëz që kujtojnë fytyrën dhe fjalët e mësuesve të cilët kanë pasur një rol themel për rritjen e tyre. Edhe pse shpesh harrohet, realiteti është se pas prindërve dhe anëtarëve të familjes së ngushtë, mësuesit kanë një rol themelor në jetën tonë. Për fat të keq, në shumë raste, kjo rëndësi nuk pasqyrohet […]

AKTUALITETE

Ardit Gjebrea i bën urimin e veçantë bashkëshortes për ditëlindje

Bashkëshortja e Ardit Gjebreas, Anila, ka festuar ditëlindjen. Në këtë ditë të veçantë është organizuar një festë ku familja Gjebrea kanë festuar me të afërmit e miqtë. Pak më parë moderatori shumë i dashur për publikun, Ardit Gjebrea ka postuar në Instagram një foto nga festa dhe i ka bërë një urim të veçantë bashkëshortes. […]

AKTUALITETE

Mirupafshim diell! Mbërrin i ftohti polar, dita e martë pritet shumë e ftohtë

Mesa duket temperaturat do të ulen dhe gjatë kësaj jave pritet të mbërrijë i ftohti polar. Kështu kanë theksuar meteorologët, të cilët shtojnë se do të rikthehen reshjet e dëborës. Gjithashtu, bëhet me dije se e marta do të jetë një ditë e ftohtë ku temperaturat do të ulen deri në -8 gradë në zonat […]

AKTUALITETE

Kryeministri Kurti u drejtohet qytetarëve: Ne jemi pasardhësit e Skënderbeut dhe Adem Jasharit, dhe nuk na ka hije të vjedhim

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pas betimit ka mbajtur edhe një fjalë rasti para deputetëve të cilët kanë votuar për krijimin e institucioneve të reja. Fjalimin e Kurtit në sallë se kanë dëgjuar deputetët e opozitës të cilët kanë lëshuar sallën para se të hidhej në votim qeveria Kurti. Kurti ka thënë se […]